Одговорност и обавеза да деци осигурамо срећно и здраво детињство, сигурно и безбедно окружење, квалитетно образовање и шансу да остваре своје потенцијале најважнији је задатак који као друштво имамо пред собом, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на конференцији „Одговорност у заштити права детета“ коју је на Међународни дан деце у Новом Саду организовао Покрајински заштитник грађана.
Иако су у протеклим годинама, кроз унапређење законског оквира, побољшани и положај деце и остваривање њихових права, дискриминација је и даље присутна. Свесни улоге и одговорности коју као институција за заштиту људских права имамо, прошле године израдили смо Посебан извештај о дискриминацији деце за претходних седам година. Извештај је показао да дискриминација није искорењена и да су јој најчешће изложена деца са инвалидитетом, деца која живе у установама, ромским насељима, у сиромаштву, као и она која болују од ретких болести, истакла је Јанковић.
Извештај указује и да су изражени насиље и нетрпељивост међу децом и младима и да постају прихватљив образац понашања. Вршњачко насиље, које поред физичког насиља подразумева вербално насиље изругивање, давање погрдних имена, ширење гласина, омаловажавање, па и физичке нападе, добија нове и софистицираније форме у дигиталном свету. Друштвене мреже и бројне апликације, изазови у које се млади упуштају отварају низ проблема – од дискриминације преко нарушавања приватности, до безбедности, упозорава Јанковић и истиче да савремене технологије морају бити искоришћене и за отклањање и превенцију оваквих ризика.
Србија нема закон који се односи искључиво на децу, али њихова права регулишу се у великом броју прописа, подсетила је повереница. Међутим, декларативну и законску подршку, мора да прати и примена у пракси, а баш ту – на терену, у сагледавању положаја детета у породици, школи, институцијама или медијима настају проблеми. Зато је важно инсистирати на доследности у примени прописа, али и на промени ставова и стереотипа, који су корен сваке, па и дискриминације према деци, закључила је Јанковић.
У у уводном делу конференције у Новом Саду говорили си и покрајински заштитник грађана Зоран Павловић, амбасадорка Краљевине Шведске у Србији Аника Бен Давид, заменица председника Врховног касационог суда Биљана Синановић и директор Правосудне академије Ненад Вујић.