Захваљујући брзом и снажном развоју модерних технологија, који се често назива и „четвртом индустријском револуцијом“, догодиле су се велике промене у укупним друштвено-политичким односима и у свакодоневном животу људи. Гледајући са становишта поштовања људских права, ове промене нису донеле само напредак, већ и нове изазове, а алати за заштиту људских права, у новом дигиталном добу, новина су и за друштво и за појединца, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на конференцији “Људска права у дигиталном добу“.
Често се може чути да интернет представља велики изазов за хијерархијске структуре – друштвене, економске или политичке, али иако то јесте тачно, не смемо превидети да постојећи дисбаланс моћи и системска неједнакост доводе до тога да многе технолошке иновације, попут разноврсних интернет платформи и система вештачке интелигенције, доприносе постојећем јазу или га чак и продобљују, истакла је повереница.
Са друге стране, системи вештачке интелигенције данас представљају и део контролних механизама за елиминацију говора мржње са друштвених мрежа и интернета уопште. Не можемо очекивати да ће алгоритми бити довољни за елиминацију говора мржње, али је већ сада јасно да они представљају вредно оруђе и помоћ у овом процесу, закључила је повереница.
Конференцију „Људска права у дигиталном добу“ организовало је министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Color Media Communications.