Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић учествовала је на Српском форуму о управљању интернетом (ИГФ Србија 2024), на коме су стручњаци, представници владе, привреде и цивилног разговарали о начину на који ће иницијатива Глобални дигитални договор, заједно са другим директивама и законима из ове области, утицати на будућност дигиталног света и привреде. Посебан фокус стављен је на слободу управљања подацима, људска права онлине и развој вештачке интелигенције.
На панелу „Дигитална права и слободе. Дигнитет појединца у дигиталном добу“ повереница је представила активности и праксу институције Повереника за заштиту равноправности у овој области. Она је навела да је током 2023. године Повереник примио притужбе неколико организација цивилног друштва поводом дискриминаторног садржаја на појединим интернет порталима, као и се више лица обраћало институцији ради заштите од дигиталног насиља, укључујући осветничку порнографију и неовлашћено коришћење сексуално експлицитних садржаја. Већина ових случајева прослеђена је надлежним органима, а иницирана је и измена Кривичног законика како би се унапредила правна заштита жртава.
Повереница је нагласила да са аспекта заштите равноправности, огроман проблем представљају све присутнији говор мржње и узнемиравање, понижавајуће поступање, полно и родно узнемиравање као форма дигиталног злостављања према читавим друштвеним групама. Јанковић је рекла да овим појавама треба приступати системски, кроз прикупљање података и анализу како би се разумела њихова природа и распрострањеност ових појава, наводећи да институција Повереника планира додатне кораке ка бољој регулацији и ефикаснијој борби против говора мржње, како у медијима, тако и на интернету. Такође, повереница је подсетила на важност образовања и подизања свести међу грађанима и младима, с циљем заштите достојанства у дигиталном простору. Као примере добре праксе и заједничког деловања у том циљу, повереница је навела кампању „Бодирајт – твоје тело је твоје, и на нету и у стварном свету“, коју Повереник реализује са УНФПА у Србији, као и континуиране обуке за новинаре и новинарке о антидискриминаторном извештавању и годишњу медијску награду за текстове и прилоге на тему равноправности и толеранције, која је резултат сарадње Повереника и Мисије ОЕБС у Србији.
ИГФ Србија 2024 одржан је у организацији Регистра националног интернет домена Србије (РНИДС), а суорганизатори форума су Министарство информисања и телекомуникација, фондација Дипло, Интернет друштво Србије огранак Београд и компанија Гренси, уз подршку Повереника за заштиту равноправности и Мреже за сајбер безбедност.