Положај младих је питање наше будућности и друштвене кохезије, као предуслова за праведно и инклузивно друштво. Обавеза свих друштвених актера и доносилаца одлука је да се најозбиљније посветимо темом младих, истакла повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на Форуму омладинске политике у организацији Кровне организације младих Србије, у чијем фокусу је ове године агенда „Млади, мир и безбедност“.
Институција Повереника прати примену агенде „Жене, мир и безбедност“. Прошле године смо издали Извештај о мониторингу спровођења Другог НАП-а и тренутно учествујемо у изради Трећег НАП-а, а с једнаком пажњом, са аспекта равноправности и заштите од дискриминације, посветићемо се и примени агенде „Млади, мир и безбедност“, додала је повереница.
Повереница је подсетила на препоруку мера јединицама локалне самоуправе која се тицала повећања учешћа младих на позицијама одлучивања на локалном нивоу, а да је у плану израда новог пресека стања партиципације младих на локалу.
Институција Повереника већ годинама уназад окупља групу деце и младих из Србије који као Панел младих учествују у посебно осмишљеним едукативним програмима и радионицама у областима које се односе на децу и младе. Кроз разне активности, додаје Јанковић , млади нам указују како на најбољи начин приближити и ширити идеје толеранције и равноправности, а самим тим и креирати друштва без стереотипа и предрасуда. Током ове године, панелисти су прошли тренинге за вршњачке едукаторе на тему заштите од дискриминације и различитих облика насиља, нарочито оног почињеног посредством технологије, а потом је одржано шест вршњачких радионица у Крагујевцу, Врању, Бујановцу, Инђији, Новом Саду и Београду.