Међународни дан људских права обележавамо у тренутку озбиљних глобалних потреса на плану остваривања и заштите фундаменталних људских права. Ратни сукоби, насиље, говор мржње и дискриминација све су присутнији, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Дискриминација је и даље најчешћа на основу ромске националне припадности, инвалидитета, пола, сексуалне оријентације, а у последње време све интезивније и на основу политичких и других уверења, рекла је Јанковић. Она је изразила забринутост због поступања полиције и правосудних органа у вршењу њихових овлашћења према различитим актерима на јавним окупљањима подсећајући да државни органи морају поступати једнако према свима. Наиме, једнако поступање обезбеђује владавину права, док било какав неједнак третман ствара осећај неправде и повећава тензије у друштву које се рефлектују кроз међусобне сукобе, нападе на новинаре, просторије институција и политичких странака, чему сведочимо последњих недеља.
Забринутост грађана, у било ком случају када је у питању јавни интерес, треба схватити озбиљно, одговоре дати правовремено и омогућити сврсиходан дијалог у циљу смиривања тензија, указала је повереница.
На Међународни дан људских права, Јанковић учествује на 4. УНЕСКО Глобалном форуму против расизма и дискриминације у Барселони, као једна од оснивачица УНЕСКО мреже званичника против расизма и дискриминације, уз представнике САД, Канаде, Италије, Бразила и Шведске. Повереница је на форуму истакла да у Србији не постоји изражен проблем расизма, али да се акценат ставља на заштиту, превенцију и едукацију, уз адекватно реаговање на индивидуалне случајеве пријављене дискриминације. Јанковић је том приликом представила и примере добре праксе институције Повереника за заштиту равноправности.