Међународни дан борбе против насиља над женама

Ни једна жена и девојка не треба да ћути и трпи насиље, али она мора бити сигурна да ће је чути када се обрати за помоћ, да неће наићи на осуду и омаложавање, а пре свега да зна да неће остати сама. Зато сви у систему заштите и превенције морају разумети позицију жртве и показати професионалну и људску опредељеност да пруже апсолутну подршку и помоћ, истакла је  повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом Међународног дана борбе против насиља над женама и почетка глобалне кампање „16 дана активизма боре против насиља над женама“.

Пракса показује да се жене и даље не осећају довољно сигурно да пријаве насиље, рекла је повереница и истакла да треба много више радити на уклањању видљивих, али и невидљивих препрека које их спречавају у томе. Истраживање Повереника за заштиту равноправности показало је да су страх од насилника, срамота због доживљеног насиља, стрепња од осуде блиске околине, неповољна економска ситуација и неповерење у институције главни разлози због којих жене не пријављују насиље у породици. Оно што би их охрабрило су подршка породице и пријатеља, институција, као и финансијска, нарочито након кључног корака напуштања насилног партнера.

На скупу поводом десетогодишњице примене Истанбулске конвенције у организацији Правног факултета у Београду, Јанковић је подсетила да је Србија међу првима ратификовала ову конвенцију,  јасно препознала проблем  насиља над женама и дефинисала га као најгрубље кршење људских права и облик дискриминације.

Повереница је навела да је родно засновано насиље последица предрасуда које утичу не само на понашање жена жртава насиља и њиховог окружења, већ и на рад запослених у органима којима је у надлежности заштита и примена закона. Што смо свеснији тог утицаја, остављамо мање простора и да се такви ставови и претпоставке поткраду у процесу израде и примене закона и доношења правних одлука и у раду са жртвама насиља, додала је она. Само уједињени можемо дорпринети сузбијању насиља над женама кроз побољшање ефикасности у превенцији, подршци и примени закона у заштити од насиља, закључила је Јанковић. Стручни скуп су отворили новоизабрани декан Правног факултета др Бојан Милисављевић и професорка др Ивана Крстић.

Print Friendly, PDF & Email
back to top