Конференција „Светло и сенка – Роми у систему образовања“

Школе треба да буду места без предрасуда и насиља, у којима се дискриминација не толерише. Образовање мора бити доступно свој деци, без обзира на њихову етничку припадност, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању конференције „Светло и сенка – Роми у систему образовања“. Повереница је истакла да морамо пружити свеобухватну подршку ромским ђацима, међу којима су будући лекари, наставници и научници.

,Образовање је једна од најважнијих ствари за свако дете, а за ромску децу је ово питање још значајније у светлу настојања да се побољшају социјални и економски положаја. Да би се то постигло није довољно само спроводити законску регулативу и доносити мере, већ је потребно заједничко и континуирано ангажовање свакога од нас институционално и појединачно, рекла је Јанковић.

Институција Повереника активно ради са школама и децом, а само овог месеца заједно са Саветом Европе су oдржaне рaдиoницe зa прeкo 200 нaстaвникa и члaнoвa шкoлскoг oсoбљa како би се пoдигла свeст o бoрби прoтив дискриминaциje, али и подстакли да се са децом разговара о овој теми.

Јанош Бабић, шеф мисије Савета Европе у Београду, указао је да Министарство просвете, науке и технолошког развоја посебну пажњу посвећује превенцији и интервенцији на ситуације дискриминације у систему образовања кроз имплементацију релевантних правилника у којима је сегрегација категорисана као тежак облик дискриминације. Важно је да ромску заједницу не перципирамо само као заједницу која је рањива и којој је потребна помоћ. Неопходно је да видимо потенцијал, таленте и жељу Рома, посебно младих, да допринесу својој домовини чији су равноправни грађани”, додао је Бабић.

Да је образовање Рома најважније за равноправан положај у друштву, слаже се и већина испитаника (85%) из представљеног истраживања институције Повереника „Перцепција ромске заједнице о дискриминацији“, које је показало и да 29% испитаника види децу као највише дискриминисану у ромској популацији. Ово истраживање реализовано је у оквиру заједничког програма Европске уније и Савета Европе – Интеграција Рома III, са циљем да пружи важне податке који могу бити основа за даљи рад на унапређењу политика и пракси.

На конференцији, коју је Повереник за заштиту равноправности организовао у сарадњи са Министарством просвете, Канцеларијом Савета Европе у Београду и Европским центром за права Рома, у оквиру два панела разговарало се о изазовима, као и о потребним корацима да би се осигурало да приступ квалитетном образовању имају сва деца.

О искуствима из праксе говорили су представници бројних невладиних организација и школа, а посебан допринос дала је Фондација GRUBB, која је кроз спот и песму показала како из угла ромских ученика и ученица изгледа подршка ромској деци у образовању.

У уводном делу, присутнима су се обратили шеф одсека за спровођење програма за инклузију и антидискриминацију Савет Европе у Стразбуру Афлербах Торстен, директор Европског центра за права Рома Ђорђе Јовановић и шефица одсека за људска и мањинска права Министарства просвете Снежана Вуковић.

Print Friendly, PDF & Email
back to top