Закони су јасни – жене и мушкарци имају једнако право на наслеђивање и тако је већ 80 година. Међутим, у животу је распрострањено уверење, чак и међу младима, да мушкарци треба да имају предност, због чега се многе жене и даље одричу наследства како не би наишле на осуду породице и околине, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању конференције „Праведно наслеђивање – корак ка оснаживању жена“ коју су заједнички организовали Повереник за заштиту равноправности и Немачка развојна сарадња коју спроводи ГИЗ у оквиру пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ (СИП), која има за циљ подизање свести јавности о овој важној теми.
На конференцији су представљени резултати истраживања, спроведеног у оквиру пројекта, о утицају друштвених норми на ставове и одлуке у погледу наслеђивања имовине, које је обухватило жене и мушкарце различитих старосних категорија из руралних и урбаних подручја широм Србије. Очекивано, знaчajнo вeћи прoцeнат жeнa (66%) пoдржaвa пуну рaвнoпрaвнoст у нaслeђивaњу у oднoсу нa мушкaрцe (39%), а трaдициoнaлнe и пoрoдичнe врeднoсти нajчeшћe се наводе као кључни мoтиви зa oдрицaњe oд нaслeдствa, као и мoрaлна дужнoст и жeља зa oчувaњeм дoбрих пoрoдичних oднoсa.
Одрицање од наследства има значајне правне последице којих жене често нису свесне, рекла је Јанковић и истакла да је управо због тога Повереник поновио иницијативу за измену дела Закона о социјалној заштити који се односе на услове за остваривање права на социјалну новчану помоћ. Време је да променимо неписана правила, па да изрека „женско дете туђа кућа“ постане „женско дете пуна кућа“ јер жена има пуно право да каже да жели свој део који ће оставити својој деци. Не сме се занемарити да су притиску друштвених и културних норми изложени и мушкарци од којих се, такође, очекује да некада поступају супротно својим жељама и уверењима, навела је Јанковић.
У уводном обраћању, вођа пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ Михаел Енгел је рекао да је инклузија рањивих група, посебно жена, један од циљева Немачке развојне сарадње. Кроз пројекат, подржавамо различите институционалне партнере и партнере из цивилног друштва, како би се променила пракса наслеђивања која често не иде у корист жена. С тим у вези, подржали смо подизање свести о овом питању, свеобухватно истраживање о перцепцији овог проблема у широј јавности и препоруке за ревизију релевантних законодавних и стратешких докумената. То је дефинитивно иницијатива која долази са више заинтересованих страна.
На конференцији су говорили и државна секретарка у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог Стана Божовић, као и професорка Ивана Крстић, Владимир Пејић и Марко Милановић који су представили анализу правног оквира и резултате истраживања.
ФОТОГРАФИЈЕ: Миодраг Митја Богдановић за ГИЗ