Жене су често невидљиви покретачи промена, па тако и Ромкиње имају улогу иницијатора промена у својим заједницама, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на предавању које је одржала Ромкињама у оквиру пројекта „100 за будућност“. Она је подржала и охрабрила Ромкиње да се више ангажују и укључе у креирању јавних политика које имају за циљ побољшање њиховог положаја.
Нажалост када говоримо Ромкињама тај говор је у старту обојен предасудама. Ако желимо да истакненемо њихова достигнућа ограничимо их на домен музике, а мало ко зна за Јелену Јовановић прву Ромкињу у покрајинском парламенту или Марину Симеуновић успешну правницу и боркињу за људска права. Са друге стране, када говоримо о проблемима онда доминира једнострани приказ младе Ромкиње са пуно деце. Често не разумемо да припадницима ромске заједнице треба помоћи, али не тако што ће им се наметати решења, већ их треба охрабрити да се активирају – истакла је повереница Бранкица Јанковић и додала да Ромкињама треба омогућити да кроз размену искустава дефинишу које су то мере потребне и ефикасне за побољшање њиховог положаја. Мишљење Ромкиња које се школују за лекарке, правнице, новинарке о томе како помоћи младим Ромима да остану у образовном систему упркос бројним изазовима је најмеродавније. Ми смо ту само да их оснажимо и да помогнемо како на најбољи начин да користе доступне алате, рекла је повереница.
Пројекат „100 за будућност“ реализује Канцеларија за инклузију Рома у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Центром за развој ромске заједнице „Амаро Дром“ и Немачком организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ). Предвиђено је да обуку прође 50 Ромкиња из АП Војводине и 50 Ромкиња из централне Србије.