Иницијатива за једнака права свих трудница и породиља без обзира на облик радног ангажовања

Повереница за заштиту равноправности упутила је иницијативе за измену и усклађивање више прописа у циљу потпуног изједначавања положаја предузетница и жена ангажованих по основу уговора ван радног односа са положајем жена које су запослене код послодавца с обзиром да немају једнака права током трудноће, породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета. Иницијативе су поднете министарствима надлежним за рад и запошљавање, за бригу о породици и демографију, за привреду и за финансије.

 У питању је исти животни догађај (трудноћа и порођај) због чега не треба да постоји разлика у правима жена у потпуно упоредивим околностима. Такође, на овај начин се дестимулише и слаби женско предузетништво, самозапошљавање и отежава положај на тржишту рада током веома захтевног и осетљивог периода живота. Повереница је нагласила да жене не треба да имају различит третман током трудноће и порођаја у зависности од врсте радног ангажовања, односно не би требало да прописи фаворизују само један облик радног ангажовања, и то радни однос код послодавца у односу на друге облике радног ангажовања (рад ван радног односа, самозапошљавање, предузетништво).

 Анализом прописа и праксе Повереника уочено је да жене предузетнице и жене које су ангажоване по основу различитих врста уговора ван радног односа примају накнаде по основу рођења и неге детета и посебне неге детета које не обухватају плаћање пореза и доприноса, док када је у питању запослена жена код послодавца њој се, од стране државе, поред накнаде зараде уплаћују и ови порези и доприноси. Поред тога, женама које раде по основу уговора ван радног односа актуелно законодавство не гарантује иста права као запосленим женама код послодавца, немају заштиту од прековременог, ноћног рада, на прерасподелу рада, на одмор, боловање и сл, иако би према Уставу Републике Србије и ратификованим конвенцијама требало да имају.

Ове измене захтевају усклађивање више закона, укључујући Закон о раду, Закон о финансијској подршци породици са децом, Закон о доприносима за обавезно социјално осигурање, Закон о порезу на доходак грађана, Закон о здравстевном осигурању, Закон о привредним друштвима и Закон о пензијском и инвалидском осигурању, због чега су иницијативе упућене министарствима у чијој надлежности је предлагање ових прописа, закључује повереница.

Print Friendly, PDF & Email
back to top