Годишња конференција Повереника „Сви треба да знају шта равноправност значи“

Равноправност, једнакост, толеранција, хуманост и квалитетно образовање морају бити темељ једног друштва како бисмо имали одговорне људе који ће градити бољи свет за нове генерације, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању годишње конференције Повереника „Сви треба да знају шта равноправност значи“. Конференција коју је поводом  Међународног дана толеранције организовао Повереник за заштиту равноправности у сарадњи са Амбасадом Уједињеног Краљевства у Србији и Британским Саветом,  има циљ да подигне свест о значају едукације деце и младих о појму дискриминације и њеном сузбијању кроз промовисање толеранције и равноправности, укључујући и родну равноправност.

Дискриминаторни ставови, стереотипи и предрасуде стичу се још у детињству, али  се у том истом добу најлакше и разграђују, рекла је повереница. Имамо одговорност и за њихову садашњост – да децу и младе заштитимо од свакодневне агресије, непоузданих клик-пријатељстава и, нажалост, свеприсутног вршњачког насиља. А будућности нема уколико деци ускратимо квалитетно образовање и уколико не будемо створили услове да свако дете може у потпуности да развија своју личност, ослобођено предрасуда и стереотипа, очекиваних друштвених улога, али и растерећено притиска површних вредности које диктирају онлајн налози и сурова кенсл-култура, истакла је Јанковић.

Амбасадор Велике Британије Едвард Фергусон рекао је да је постизање родне равноправности један од приоритета, као и да је образовање кључно како би девојчице и дечаци знали да имају иста права и развијали критичко размишљање, док је амбасадор Мисије ОЕБС у Србији истакао да толеранција значи поштовање права других, прихватање различитости, али и суштину људског бића, због чега образовање, једнаке економске и социјалне могућности морају бити доступни свима. Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић истакла је да треба створити окружење засновано на поверењу у коме сви могу да остваре своје потенцијале, због чега су равноправност и толеранција укључени у школске програме, јер то нису само идеје већ конкретни циљеви на којима треба радити, док је амбасадор Европске уније у Србији Емануел Жиофре рекао да је толеранција моћан принцип јер заштитом достојанства других штитимо и своје достојанство.

На конференцији су традиционално уручене годишње медијске награде за толеранцију коју заједнички додељују Повереник за заштиту равноправности, Мисија ОЕБС-а у Србији и Делегација Европске уније у Србији ауторима и ауторкама најбољих медијских текстова и прилога на тему борбе против дискриминације, промовисања равноправности и толеранције. У категорији ТВ/радио награђени су: Амела Бајровић (Freemedia.rs), Тамара Стојановић (ТВ Н1), Јована Ухрин (ТВ Уна) и Тања Комарица (ТВ Блиц). У категорији онлајн медији/портали награђени су: Александар Ђокић (портал Време), Слађана Димитријевић (портал УНС), Драгана Прица (021.rs) и Гања Николић (портал Нишке вести), док су у категорији штампани медији награђени: Оливера Милошевић (Политика) и Стефан Славковић (Лицеулице).

Конференција је била прилика и да се прогласе носиоци признања „Општина / град једнаких могућности“ за 2024. годину. Овогодишњи лауреат је општина Врњачка Бања, док су признања за изузетан допринос унапређивању равноправности додељена граду Сомбору и општини Трстеник.

Такође, на конференцији је промовисана изложба „Великанке српске културе”, која је дан раније отворена у Дому Јеврема Грујића у Београду, а на којој су представљене знамените жене српске историје које су својим делима и храброшћу допринеле развоју српске мисли, културе, науке и друштва.

Кроз панел дискусије, одржане у другом делу конференције, младићи и девојке представили размишљања и ставове младе генерације о равноправности, док су с друге стране своје виђење дали наставници и психолози. Учесници панела су били Анђелка Петровић, професорка српског језика у Математичкој гимназији, Милан Вашалић, васпитач у предшколској установи Кикинда, Сaрa Сojeи, суoснивaчицa и рукoвoдилaц зa стрaтeгиjу и рaзвoj у oргaнизaциjи EqualiTeach, Миша Стојиљковић, председник удружења „Гнездо” (удружење очева родитеља), Лана Николић, инфлуенсерка, Ксенија Турчиновић из Панела младих саветника Повереника за заштиту равноправности, Мина Ивковић, представница ученичког парламента и Милица Борјанић, генерална секретарка Кровне организације младих Србије.

Print Friendly, PDF & Email
back to top