Бранкица Јанковић на конференцији о људским правима и бизнису

О дискриминацији у области рада и запошљавања, као и о јачању непосредне сарадње са послодавцима и ширење мреже компанија које у свом пословању примењују инклузивне радне политике, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је говорила на конференцији “Бизнис и људска права – полазна оцена стања у Србији“ у организацији Београдског центра за људска права и програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији.

Вишегодишња пракса институције Повереника показује да су грађани најспремнији да пријављују дискриминацију када се ради о области рада и запошљавања. Иако позитивне промене постоје након годиа примене Закона о забрани дискриминације, она на тржишту рада опстаје и у у многим ситуацијама су проблем и небезбедни и нехумани услови за рад. Због тога је важно да институције раде свој посао, да се доследно примењују прописи и континуирано унапређује заштита права на рад.

Пионирски рад смо започели још 2017. године када смо израдили први Кодекс равноправности, а нашем Партнерству за равноправност су приступили бројни послодавци, а овај рад настављамо кроз пројекат „Унапређење равноправности у области рада и запошљавања – Заједничка иницијатива за равноправност на радном месту“ уз подршку ГИЗ Србија, навела је повереница.

Према њеним речима, охрабрује да је све већи број компанија које у свом пословању развијају и активно спроводе интерне политике превенције дискриминације и кршења људских права, препознајући да пословни свет и људска права нису две одвојене путање, већ се преплићу и заједно чине темељ за одржив развој.

Успех компаније се не може мерити само бројкама и зарађеним новцем, већ и одговорношћу према друштву, запосленима и вредностима које заступа, додала је Јанковић.

Print Friendly, PDF & Email
back to top