Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић учествовала је на догађају у организацији Кровне организације младих Србије, који је био посвећен промоцији Теста утицаја на младе и интеграцији европских пракси укључивања младих у процес доношења одлука на националном и локалном нивоу.
У обраћању учесницима, повереница је истакла да укључивање младих, али и других осетљивих друштвених група, мора бити саставни део процеса креирања јавних политика, јер једино на тај начин градимо друштво засновано на принципима једнакости и правичности.
Она је нагласила да процена утицаја прописа на младе “Youth Test” не сме бити само формална процедура, већ ефикасан и смислен механизам, израђен на основу реалног стања и конкретне процене утицаја одређених мера на положај младих, посебно оних који су изложени повећаном ризику од дискриминације.
Повереница је овом приликом представила и методологију за процену утицаја прописа на социјално угрожене групе, развијену у оквиру надлежности прописаних Законом о забрани дискриминације, коју је институција Повереника израдила у сарадњи са организацијама цивилног друштва. Како је навела, овај модел може бити користан и за процену утицаја прописа на младе, с обзиром на сличне циљеве и приступе.
„За изградњу праведног друштва неопходни су алати попут тестова утицаја, али и истинско учешће младих у процесима доношења одлука. Поштовање процедура у креирању јавних политика не сме да се сведе на административну обавезу, већ мора бити њихова суштина“, закључила је повереница Јанковић.