Светски дан Рома

Светски дан Рома је прилика да још једном укажемо на тешкоће са којима се, упркос помацима, и даље суочавају Роми у свим сегментима живота, а посебно Ромкиње које немају довољну подршку за образовање или су принуђене на ране бракове, истакла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић која је данас разговарала са становницима насеља Велики рит у Новом Саду.

Пракса Повереника већ годинама указује да су Роми изложени дискриминацији у готово свим областима друштвеног живота. Многе притужбе се односе на вређање и омаловажавање, док се негативни ставови и предрасуде према Ромима у последње време испољавају највише преко друштвених мрежа. Када је реч о Ромкињама, оне су неретко изложене вишеструкој дискриминацији, и по основу пола и по основу националне припадности, у већем су ризику од сиромаштва и ограниченим могућностима на тржишту рада. Сведочанства из „Студије случаја дечји, рани и принудни брак“ коју је израдила Ромска женска мрежа Србије указују на заступљеност ове праксе у ромској популацији. Поразно је када у трећој деценији 21. века чујете младу жену која каже: Родитељи су се договорили са будућим свекром и свекрвом да се удам. И само саопштили да прелазим код њих и да више нећу у школу“.

Као чланица Националне коалиције за окончање дечијих бракова, који није својствен само ромској заједници, константно указујем да ово питање захтева системски и координисан приступ, јер дечји брак угрожава животе и будућност девојчица и дечака, ускраћује им могућност да одлучују о свом животу, омета њихово образовање, чини их подложнијим насиљу, дискриминацији и злостављању. Изражен је и проблем неадекватног третмана и недовољног разумевања комплексног положаја младих Ромкиња и њихова неретко ограничена могућност избора партнера и рађања деце. Поред тога, не смемо занемарити проблем неадекватног третмана у гинеколошко-акушерским клиникама. Иако је тај третман побољшан након препоруке мера коју је институција Повереника упутила, многе Ромкиње се и даље, што истичу у поменутом истраживању, суочавају са лошијим, односно неједнаким третманом пре, током и након порођаја, додаје Јанковић.

Повереница наводи да је образовање изузетно важно за сву децу, а посебно за ромску децу због настојања да се побољша њихов социјални и економски положај, што је истакла и у разговору са становницима новосадског насеља. Да је образовање Рома најважније за равноправан положај у друштву, слаже се и већина испитаника (85%) из истраживања институције Повереника „Перцепција ромске заједнице о дискриминацији“, које је показало и да 29% испитаника види децу као највише дискриминисану у ромској популацији.

Није довољно само спроводити законску регулативу и доносити мере, већ је потребно заједничко и континуирано ангажовање свакога од нас институционално и појединачно како би се унапредио положај Рома, али и допринело друштву солидарности, хуманости, правде и равноправности, закључила је Јанковић.

Print Friendly, PDF & Email
back to top