У оквиру кампање „16 Дана активизма против насиља над женама“, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић у сарадњи са Уједињеним нацијама у Србији организовала је посебно извођење монодраме „Злостављање“ која је заснована на истоименој приповеци нобеловца Иве Андрића. Прича о Аници је потресна прича о емотивном и вербалном насиљу у браку, која снажно осликава не само положај жене тог времена, већ и изазове са којима се и данас многе суочавају. Андрићева јунакиња наглашава важност препознавања свих облика насиља и охрабрује жртве да не трпе у тишини јер нису криве нити смеју остати саме.
„`Један човек, поготову једна жена, мора у одбрани својих права и своје личности да се ослони на друге људе и на своје право онакво какво је формулисано у законима, или бар у схватањима и навикама друштва`, пише Андрић. Образовање и култура највише могу допринети да се ослободимо стереотипа и предрасуда о очекиваним улогама жена и мушкараца у друштву, али и лажних вредности, чинећи више од разних стратегија и акционих планова. Насиље према женама тиче се свих нас и зато морамо одлучно стати у одбрану права на живот и достојанство сваке жене и девојчице“, изјавила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
У свом обраћању, Матилде Мордт, стална координаторка УН у Србији, истакла је кључну улогу уметности у друштвеним променама, рекавши: „Уметност има моћ да преиспитује друштвене норме и подстиче дискусију. Кроз извођења садржаја попут ‘Злостављања’, не подижемо само свест већ инспиришемо заједничку акцију да се промене културне перцепције и разбију стереотипи у основи насиља. Уједињене нације остају посвећене стварању окружења равноправности и оснаживању оних који су погођени, осигуравајући да свака жена и девојчица може живети достојанствено и без страха“.
Насиље у породици и родно засновано насиље несразмерно више погађају жене и девојчице, при чему се многе не осећају довољно сигурно да пријаве своја искуства. Подаци Уједињених нација показују да свака трећа жена широм света доживљава физичко или сексуално насиље током свог живота. Истраживање Повереника за заштиту равноправности указује да су страх од насилника, срамота, друштвена осуда, економске рањивости и неповјерење у институције главни разлози због којих жене оклијевају да пријаве насиље у породици. Оно што би их могло охрабрити да направе тај корак су подршка породице и пријатеља, подршка институција и финансијска помоћ.
Монодраму „Злостављање“ изводи драмска уметница Милица Јанковић, у режији драмског уметника Тихомира Станића.