Положај особа са инвалидитетом у Србији је комплексан и подразумева суочавање са бројним изазовима у свим областима живота, од архитектонске и комуникационе неприступачности, до недовољне подршке у области образовања, социјалне и здравствене заштите. Ове бројне препреке ограничавају квалитет живота особа са инвалидитетом и треба више радити на њиховом уклањању, нагласила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на обележавању Међународног дана особа са инвалидитетом у Народној скупштини Србије, у организацији Парламентарне групе за унапређење положаја особа са инвалидитетом.
Јанковић је том приликом говорила и о препорукама и иницијативама Повереника, подсетивши на последњу препоруку која је упућена свим домовима здравља у којој је указано на обавезу обезбеђивања приступачности објекта који домови здравља користе и услуга које пружају.
Јанковић је истакла да је веома важно створити могућности за економско оснаживање и запошљавање особа са инвалидитетом. Тим поводом данас је одржан едукативни скуп за послодавце „Како до равноправности на радном месту“, као део циклуса обука које Повереник организује у сарадњи са Немачком развојном сарадњом ГИЗ, а коме су присуствовали представници 25 компанија, Привредне коморе Србије и Немачко-српске привредне коморе.
Послодавци који су учествовали у радионици добили су прилику да кроз ново издање Кодекса равноправности и Упутстсва за разумно прилагођавање радних места и послова за особе са инвалидитетом боље разумеју своје законске обавезе, али и друштвену одговорност. Потписивањем Партнерства за равноправност компаније су се обавезале да кроз размену добре праксе са другим члановима мреже допринесу изградњи инклузивнијег друштва.
Повереница је на скупу поручила да пословни свет и људска права нису одвојени, већ се испреплићу, градећи темеље за одговорно и успешно пословање које пружа једнаке шансе свима, укључујући и особе са инвалидитетом.