Поводом објаве Јелене Карлеуше на друштвеној мрежи Инстаграм у којој се због припадности румунској националној мањини оспорава право на једнакост и позива на мржњу, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је рекла да је такав говор недопустив и за сваку осуду. Довођење у везу рада државних органа, полиције, тужилаштва и судова са националном припадношћу лица или групе лица, позивање на различит третман, мржњу и етикетирање на основу националне припадности, етничког порекла или било ког другог личног својства је опасно и законом забрањено, упозорава повереница.
У складу са Уставом сви грађани имају право на једнак третман и правну заштиту, без дискриминације, указује повереница и подсећа да је Република Србија држава српског народа и свих грађана који у њој живе, заснована на владавини права и социјалној правди, начелима грађанске демократије, људским и мањинским правима и слободама и припадности европским принципима и вредностима. Закон о забрани дискриминације јасно забрањује говор мржње и било какво изношење дискриминаторских ставова, увреда или омаловажавања на основу националне припадности, етничког порекла или било ког другог личног својства.
Ми као друштво најбоље можемо разумети да речи нису безазлене већ да имају своју тежину и да изречене у јавном простору могу изазвати озбиљне последице, јер се лако могу претворити у инструменте за ширење мржње и нетрпељивости. Дискриминаторни ставови и изјаве, нарочито када долазе од јавних личности, не смеју се толерисати, посебно у тренутку када међусобно поштовање и толеранција све чешће уступају место насиљу, истиче повереница.
Наши суграђани, припадници румунске националне мањине имају равноправно и важно место у нашем друштву и нико нема право да их вређа и стигматизује. Уверена сам да овакве недопустиве изјаве појединаца не могу утицати на наше традиционално добросуседсеке односе са Румунијом, базиране на темељима поштовања, разумевања и сарадње, закључује Јанковић.