Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић учествовала је на панелу „Различитост, инклузија, поштовање људских права, једнакост и положај жена у савременом друштву“ који је одржан у оквиру првог ЕСГ фестивала.
Од значаја постизања равнотеже између пословног и приватног живота до сталне потребе за већом заступљеношћу жена у бизнису, јавном сектору, науци, панелисткиње су истакле изазове, али и напредак који смо као друштво постигли.
Интересовање жена за образовање у СТЕМ областима порасло је током претходне деценије са 21% на 32%, а охрабрује и податак да жене дипломирају на техничким факултетима у већем проценту од мушкараца, захваљући чему се Србија налази на трећем месту у Европи по уделу студенткиња у области ИКТ. То значајно утиче на промену свести да су одређени образовни профили и каснији избори каријере стереотипно намењени искључиво мушкарцима и показује да нове генерације успешно превазилазе ова ограничења, навела је Јанковић.
Према речима поверенице, за постизање пуне равноправности неопходно је осигурати равномерну заступљеност полова у свим областима живота. Ипак, упркос достигнутом напретку ,жене су и даље у неповољнијем положају у односу на мушкарце, поготово на тржишту рада.
Подједнако је важно интензивирање активности на сужавању родног јаза у платама и унапређењу равнотеже пословног и приватног живота. Од изузетног су значаја и међусобна сарадња и подршка жена, посебно за оне које су младе или незапослене, које и поред знања и потенцијала које поседују, немају самопоуздање и вештине које се траже на тржишту рада. Оснажена жена свакако може много више допринети квалитету свог живота, али и бољитку целе заједнице, закључила је повереница.