„ОБРАЗОВАЊЕ ЗА РАВНОПРАВНОСТ“ У ШКОЛАМА У СРБИЈИ

Едукација о равноправности треба да почне од најранијег узраста, јер је важно да девојчице и дечаци знају да су једнаки и да њихова вредност не зависи од њиховог пола, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на конференцији за медије поводом најаве почетка пројекта „Образовање за равноправност“ који заједнички спроводе Повереник за заштиту равноправности и  Британски Савет (British Council) уз подршку Амбасаде Велике Британије у Србији и учешће Министарства просвете. Циљ пројекта је промоција родне равноправности и развијање свести о толеранцији и једнакости међу децом и младима.

Знања о људским правима, равноправности и различитости се најбоље усвајају у школском систему, рекла је Јанковић наводећи да је због тога предвиђено одржавање серије интерактивних, едукативних радионица за ученике и наставнике основних и средњих школа широм на тему антидискриминације, механизама заштите, родне равноправности и борбе против вршњачког насиља. Кроз радионице се учесницима пружа могућност да изразе своје мишљење о појави и узроцима дискриминације, као и да предложе превентивне програме и активности.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић истакла је да ће школе водити рачуна да у деца која су у повећаном ризику од искључивања и дискриминације активно учествују у школским радионицама, док је амбасадор Велике Британије у Србији Едвард Фергусон нагласио колико је важно да девојчице и девојке едукују и оснаже како би могле да се равноправно остваре у свим областима живота.

Поред радионица, пројектом је, између осталог, предвиђено отварање изложбе посвећене великанкама српске културе и науке 14. новембра у Дому Јеврема Грујића, а едукација младих о равноправности биће једна од тема на Годишњој конференцији Повереника за заштиту равноправности која ће бити одржана 15. новембра, поводом Међународног дана толеранције.

Print Friendly, PDF & Email
back to top