Од унапређења положаја жена у руралним срединама умногоме зависи опстанак и развој наших села. Ако не обезбедимо адекватну подршку женама, не оснажимо их и не подстакнемо на повезивање, њихови гласови ће остати нечујни, потенцијали неостварени, а будућност у овим подручјима све неизвеснија, изјавила је Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, поводом Међународног дана жена из руралних средина.
Повереница подсећа да је положај жена у многим областима неповољнији у односу на мушкарце, а посебно је изражан дисбаланс када се говори о положају жена у урбаним и руралним срединама. Важно је нагласити и разумети да жене на селу не представљају хомогену групу, тако да ни њихове потребе и проблеми нису исти. Изазови са којима се суочавају су различити, од ограничене доступности јавних услуга, саобраћајне инфраструктуре, недостатка здравственог или пензионог осигурања, преко непоседовања имовине на своје име или регистрованог пољопривредног газдинства, па до неплаћеног рада у домаћинству по основу кога не остварују радна права. Често могу бити изложене различитим облицима дискриминације, али и у већем ризику од сиромаштва и породичног и родно заснованог насиља, наводи Јанковић.
Добар пример је то што имамо све више жена које су се оснажиле и помериле границе у својим срединама, превазилазећи улоге које су им намењене. Због тога је важно радити на програмима и финансијским подстицајима који су креирани као одговор на њихове суштинске потребе, континуирано подстицати жене да се повезују, деле знања и искуства, као и да буду информисане и имају приступ ресурсима и програмима подршке, каже Јанковић.
Уз побољшање инфраструктуре, бољи приступ социјалним и здравственим услугама и ресурсима, важно је подизати свест жена о њиховим правима и механизмима заштите и мењати доминантну праксу засновану на патријархалним културним обрасцима, попут обичаја одрицања од наследства у корист мушких чланова породице, што је тема публикације „Право на наследство – једнако за све“. Институција Повереника ће ускоро представити и резултате истоименог истраживања.
Када жене постану социјално и економски оснажене, мења се и перцепција околине према њима. Оне постају узори другим женама и подстицај за останак младих на селу, што је пресудно не само за пољопривреду, већ и за развој сеоског туризма и других грана, закључује повереница.