Треба направити тај први корак и упустити се у често немирне воде бизниса, па је зато сваки вид подршке добродошао, истакла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на панелу о програмима подршке будућим предузетницама у оквиру догађаја „Оснажи је: Жене предузетнице Србије“ (EmpowerHer: Women Entrepreneurs of Serbia) који су организовали Haos Community Space Artklasa и Silosi Belgrade.
Младе жене се све више одлучују за покретање сопственог бизниса, али као и жене у науци и даље се суочавају са проблемом неусклађености породичног и професионалног живота.
У циљу оснаживања предузетница важно је додатно унапредити институционални оквир за женско предузетништво. Свака иницијатива, законодавна или другачија у правцу оснаживања предузетница, као и бољег разумевања равноправности је добродошла. Али подједнако је важно да подстичемо основне школе да промовишу жене у ИКТ и СТЕМ областима јер се девојчице и даље суочавају са патријархалим нормама и ограничењима, што утиче на њихов избор образовања и професија, рекла је Јанковић.
Повереница је подсетила да истраживања показују да је Србија на трећем месту у Европи по учешћу студенткиња у ИКТ сектору у Европи – 29%, док је просек 17% студенткиња у овим областима на нивоу ЕУ. Релевантан је и податак Научно-технолошког парка у Београду да је 48% жена у њиховом образовном програму за студенте.
Ово су све охрабрујући подаци, а на Влади и свима нама је да створимо повољније услове у друштву, подржимо програме и обезбедимо родну равноправност. С тим да, када говоримо о оснаживању жена, никако не смемо искључити мушкарце и дечаке јер само заједно можемо да изградимо бољу будућност свих нас, поручила повереница.