САСТАНАК ПОВЕРЕНИЦЕ И ВИСОКОГ КОМЕСАРА ОЕБС ЗА НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ

Високи комесар ОЕБС за националне мањине Кајрат Абдрахманов посетио је институцију Повереника за заштиту равноправности где се састао са повереницом Бранкицом Јанковић са којом је разговарао о стању остваривања и заштите права националних мањина у Србији и активностима које Повереник спроводи на том пољу.

Јанковић је у разговору навела да је у току спровођење другог циклуса обуке за представнике свих националних савета националних мањина у Србији са циљем да се ојачају њихови капацитети за препознавање и заштиту од дискриминације, а које институција Повереника реализује у сарадњи са Мисијом ОЕБС у Србији. Она је истакла да су савети националних мањина важни партнери на превенцији дискриминације, са којима институција Повереника има добру сарадњу, као и да  ускоро завршава обилазак свих националних савета, са којима разговара о евентуалним проблемима у домену заштите равноправности. Јанковић је навела да, поред поступања по притужбама, Повереник реализује и друге активности, као што су едукације за све друштвене актере, обилазак ромских насеља, сарадња са медијима, издавање приручника и организација стучних скупова.

Јанковић је у разговору са Абрдрахмановим напоменула да је у току истраживање о перцепцији Рома и Ромкиња о дискриминацији како би се из њихове перспективе сагледао положај ромске заједнице у различитим областима. Резултати овог истраживања ће бити представљени на конференцији коју ће Повереник организовати у септембру, а чија ће главна тема бити образовање као кључ за превазилажење искључености и сиромаштва.

Високи комесар Абдрахманов је изразио подршку раду поверенице Јанковић и истакао значај залагања институције Повереника за унапређење положаја националних мањина, као и сузбијање свих облика  дискриминације.

Абдрахманов и Јанковић су истакли да су континуитет и посвећеност важни за унапређење равноправности на свим пољима, као и да независне институције за равноправност имају посебну улогу у остваривању и заштити људских права свих грађана и грађанки.

Print Friendly, PDF & Email
back to top