Поступак посредовања – решавање правних спорова споразумом
Шта је посредовање?
Посредовање је поступак у којем стране добровољно настоје да спорни однос реше путем преговарања, уз помоћ једног или више посредника, који странама помаже да постигну споразум.
Посредовање има низ позитивних каракеристика и без улажења у упоређивање поступка посредовања са судским поступком и пресуђењем као његовим резултатом, наглашавамо да је посредовање у решавању спорова споразумом за многе правне ствари много ефикаснији и бољи метод решавања правних спорова.
Када се може примењивати посредовање у решавању спорова?
Посредовање као специфичан метод решавања правних спорова може се примењивати у различитим областима друштвених односа.Посредник је физичко лице које на независан, неутралан и непристрасан начин посредује између страна у спорном односу.
Посредник у решавању спорова је неутрална, трећа страна која помаже сукобљеним странама да разумеју природу свог спора, да спор сагледају из свих углова и да препознају своје интересе и потребе и пронађу решење којим би интереси свих страна у спору били задовољени. Посредовање није могуће применити у свим правним споровима, али је зато потребно сагледати његову важност у оним споровима које, по закону, стране могу решавати споразумно, мирним путем, поравнањем.
Која је улога посредника?
Посредник у случајевима решавања спорова има преговарачку активност, својом улогом може да мења ток и динамику преговарања, може да утиче на понашање страна у спору користећи доступне му информације у правом тренутку, чини да се преброди криза у комуникацији, увек наглашавајући важност потенцијалног договора између сукобљених страна. Оно што посредник не може је да својом одлуком реши спор, јер је решење спора искључиво у споразуму странака.
Постизање споразума у Закону о забрани дискриминације
Закон о забрани дискриминације је препознао важност решавања дискриминаторних спорова преговарањем ради постизања споразума и може предложити спровођење поступка преговарања у решавању спорова, у складу са законом којим се уређује поступак посредовања у решавању спорова (члан 38. Закона о забрани дискриминације).