411-24 Препорука мера – ретке болести

бр. 07-00-362/2024-02    датум:  31. 5. 2024.

 

МИНИСТАРСТВО ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ И ДЕМОГРАФИЈУ

Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка

 

11070 БЕОГРАД

Булевар Михајла Пупина бр. 2

 

Предмет: Препорука мера за остваривање равноправности

 

Поштована госпођо Ђурђевић Стаменковски,

Повереник за заштиту равноправности примио је допис Удружења „Дебра“ у којем су навели да су чланови њиховог удружења остварили право на ваучере у износу од 50.000 динара које је додељивало Министарство за бригу о породици и демографију, али да су разочарани јер не могу да их искористе. Наиме, појаснили су деца и одрасли не могу да користе ни једну од услуга које су пружају у специјалним болницама, односно да те услуге за њих нису адекватне и да су упутили молбу Министарству за бригу о породици и демографију да у опцију за коришћење ваучера укључе већ постојеће објекте које држава нуди нпр. корисницима туђе неге и помоћи и корисницима са нижим примањима.

 

У допису који је Удружење „Дебра“ упутило Министарству за бригу о породици и демографију 29. априла 2024. године наведено је да су на састанку Управног одбора Удружења разматрали опције које им је Министарство дало ради искоришћавања ваучера и да су дошли до закључка да нажалост за децу опција специјалних болница није адекватна јер „готово ни једна услуга не може да се обави или им није потребна“. Појаснили су да би због свакодневних третмана који се обављају са децом и укључености оба родитеља у те третмане (напомињући да особље те третмане не може обављати јер није обученo) те ваучере користили породично. Даље је наведено да деци највише значи боравак напољу и шетња, те да моле Министарство да размотре могућност да као опцију за коришћење ваучера уврсте и објекте које држава нуди другим корисницима нпр. корисницима туђе неге и помоћи и корисницима са нижим примањима, те да би им таква опција дала могућност да децу одведу у бању или на планину на 6,7,8 дана.

 

Закључком Владе 05 број: 401-636/2024 од 25. јануара 2024. године лицима оболелим од ретких болести, који су држављани Републике Србије и уписани су у регистар лица оболелих од ретких болести који води Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, додељују се ваучери за рехабилитацију и рекреацију у износу од 50.000 динара. Средства за доделу ваучера из тачке 1. овог закључка обезбеђују се из буџета Републике Србије, на разделу Министарства за бригу о породицу и демографију које ће вршити доделу ваучера лицима која су оболела од ретких болести. Тачком 3. дефинисано је да ће се ваучери додељивати једном од родитеља малолетног, односно пунолетног лица која су оболела од ретке болести;родтиљу који самостално врши родитељско право;старатељу, у случајевима када је правноснажном одлуком органа стартатељства постављен за старатеља лицу које је оболело од ретке болести за које се додељује ваучер; хранитељу, у случајевима када је правноснажном одлуком органа старатељства засновано хранитељство лица које је оболело  од ретке болести за које се додељују ваучери; пунолетном лицу које је оболело од ретке болести. Ваучере из тачке 4. додељује Министарство за бригу о породици и демографију на основу захтева који треба да садржи податке из пријаве, према моделу који је саставни део овог закључка. Ваучери из тачке 1. могу се искористити најкасније до 20. новембра 2024. године у здравственим установама специјализованим за рехабилитацију, док ће здравствене установе из става 1. ове тачке ће по завршетку пружања услуге реализоване ваучере уз приложене фискалне рачуне доставити на рефундацију Министарству за бригу о породици и демографију. Тачком 6. дефинисано је да ће се овај Закључак, ради реализације доставити Министарству за бригу о породици и демографију, Министарству финансија, Министарству здравља и Институту за јавно здравља „Др Милан Јовановић Батут“, а ради информисања Републичком фонду за здравствено осигурање.

 

На Списку Специјалних болница и Института из Плана мреже здравствених установа Републике Србије у којима се може реализовати ваучер Министарства за бригу о породици и демографију[1] налазе се Специјална болница за рехабилитацију Меленци, Специјална болница за рехабилитацију Бања Кањижа, Специјална болница за рехабилитацију „Јунаковић” Апатин, Специјална болница за неуролошка и посттрауматска стања Стари Сланкамен, Специјална болница за рехабилитацију Врдник, Специјална болница за рехабилитацију Бања Ковиљача, Специјална болница за рехабилитацију „Буковичка Бања”, Аранђеловац, Специјална болница за неспецифичне плућне болести „Сокобања”, Сокобања, Специјална болница за рехабилитацију „Гамзиград”, Зајечар, Специјална болница за болести штитасте жлезде и болести метаболизма „Златибор”, Чајетина, Специјална болница за рехабилитацију Ивањица, Специјална болница за лечење и рехабилитацију „Меркур” Врњачка Бања, Специјална болница за рехабилитацију „Агенс”, Матарушка Бања, Краљево, Специјална болница за прогресивне мишићне и неуромишићне болести Нови Пазар, Специјална болница за рехабилитацију „Рибарска Бања”, Крушевац, Институт за лечење и рехабилитацију „Нишка Бања”, Ниш, Специјална болница за рехабилитацију „Гејзер”, Сијаринска Бања, Медвеђа, Специјална болница за рехабилитацију Бујановац, Институт за рехабилитацију, Београд, Селтерс Младеновац.

 

Одредбом члана 33. тачка 7. Закона о забрани дискриминације[2] прописано је да Повереник прати спровођење закона и других прописа, иницира доношење или измену прописа и даје мишљење о одредбама нацрта закона и других прописа у циљу унапређења равноправности и заштите од дискриминације, док је тачком 9. истог члана прописано да упућује препоруке мера органима јавне власти и другим лицима за остваривање равноправности и заштите од дискриминације.

 

Имајући у виду све наведено, а посебно узимајући у обзир да је додељивање ваучера лицима која су оболела од ретке болести за рехабилитацију и рекреацију мера подршке истима,  Повереник у складу са чланом 33. тач. 7. и 9. Закона о забрани дискриминације упућује Министарству за бригу о породици и демографију препоруку мера за остваривање равноправности, којом препоручује да као опцију за коришћење ваучера уврсте и друге постојеће објекте за рехабилитацију и рекреацију а који би адекватније могли да одговоре на потребе оболелих од ретких болести.

 

Потребно је да Повереника у року од 30 дана од дана достављања ове препоруке мера, обавестите о предузетом.

[1] https://www.minbpd.gov.rs/podrska-obolelima-od-retkih-bolesti/

[2] „Службени гласник РС“, бр. 22/09 и 52/21

 

ПOВEРEНИЦA ЗA ЗAШTИTУ РAВНOПРAВНOСTИ

Брaнкицa Jaнкoвић


microsoft-word-icon411-24 Препорука мера – ретке болести Download


 

Print Friendly, PDF & Email
back to top