Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић упозорава јавност на све чешће случајеве родно заснованог насиља која се неретко завршавају трагично – убиствима.
Један од скорашњих случајева о жени запосленој у МУП-а коју је, након дугог и континуираног насиља, ватреним оружјем ранио супруг, такође припадник МУП-а, још један је показатељ да досадашњи приступ борби против насиља није био ефикасан. Додатну тежину поменутом случају даје околност да је починилац управо припадник полиције, која је од кључних карика у ланцу сузбијања насиља.
Надам се да ће недавно усвојени Закон о спречавању насиља у породици, доследном применом, пружити делотворне механизме заштите жртава, истакла је повереница.
Неопходно је ефикасно спречавање трагичних исхода кроз превентивно деловање, промену свести и увреженог система вредности који жену ставља у потчињен, дискриминаторни положај у готово свим сферама друштва, поготово у односима у породици. Такође, неопходно је да све карике у ланцу система заштите, од центара за социјални рад до полиције, здравствених установа, тужилаштава и судова, кроз утврђивање индивидуалне одговорности, спрече пропусте у раду.
Медији морају да покажу највиши степен одговорности, те да извештавајући о партнерском насиљу и насиљу у породици поштују Кодекс новинара Србије, посебно одредбе које налажу заштиту приватности и идентитета, забрану злоупотребе незнања саговорника и саговорница о последицама изношења личних података јавности, као и поштовање и заштиту права и достојанства жртава злочина и њихових породица, закључује повереница.