Stručni skup za predstavnike medija o suzbijanju diskriminacije i govora mržnje

Svedoci smo zabrinjavajuće situacije u kojoj dnevnik uvreda vodi ka govoru mržnje, bilo da je u pitanju komunikacija u medijima ili na društvenim mrežama. Argumentovana rasprava ili iznošenje stavova o različitim političkim ili društvenim pitanjima, gotovo su sasvim ustupili mesto međusobnim uvredama, ponižavajućim, vulgarnim i agresivnim izjavama, što preti da izbriše granicu između uobičajenog govora i govora mržnje, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u završnoj reči na kraju stručnog skupa za medije posvećenom suzbijanju diskriminacije i govoru mržnje u organizaciji Saveta Evrope, na kome su učestvovali predstavnici REM-a, UNS-a i štampanih i elektronskih medija.

Na meti su gotovo svi – od političara i novinara, preko nevladinih organizacija i javnih ličnosti, do najistaknutijih sportista. Međutim, mediji i političari koji po prirodi stvari imaju najveći uticaj na javno mnjenje, sada postaju i mete ali promoteri uvreda, diskvalifikacija pa i govora mržnje. Atmosfera u javnom prostoru doprinosi generisanju raznih vidova nasilja, svi treba da imamo svest o tome koliko je kratak put od verbalnih pretnji i konflikata, preko govora mržnje, do njihove eskalacije u otvoreno fizičko nasilje.

Govor mržnje i ponižavajuće i uvredljivo postupanje zabranjeni su zakonom, ali je potrebno efikasnije suzbijati i sprečavati ovakve pojave koje ostavljaju dugoročne posledice na celo društvo. Poštovanje zakona od strane svih društvenih aktera, što podrazumeva i jedinstvenu osudu svakog govora mržnje, vodi ka neophodnoj promeni društvene paradigme i stvaranju okruženja u kome se poštuju različita mišljenja i neistomišljenici, zaključila je poverenica Janković.

Print Friendly, PDF & Email
back to top