Poverenica na konferenciji „Odgovornost u zaštiti prava deteta“

Odgovornost i obaveza da deci osiguramo srećno i zdravo detinjstvo, sigurno i bezbedno okruženje, kvalitetno obrazovanje i šansu da ostvare svoje potencijale najvažniji je zadatak koji kao društvo imamo pred sobom, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji „Odgovornost u zaštiti prava deteta“ koju je na Međunarodni dan dece u Novom Sadu organizovao Pokrajinski zaštitnik građana.

Iako su u proteklim godinama, kroz unapređenje zakonskog okvira, poboljšani i položaj dece i ostvarivanje njihovih prava, diskriminacija je i dalje prisutna. Svesni uloge i odgovornosti koju kao institucija za zaštitu ljudskih prava imamo, prošle godine izradili smo Poseban izveštaj o diskriminaciji dece za prethodnih sedam godina. Izveštaj je pokazao da diskriminacija nije iskorenjena i da su joj najčešće izložena deca sa invaliditetom, deca koja žive u ustanovama, romskim naseljima, u siromaštvu, kao i ona koja boluju od retkih bolesti, istakla je Janković.

Izveštaj ukazuje i da su izraženi nasilje i netrpeljivost među decom i mladima i da postaju prihvatljiv obrazac ponašanja. Vršnjačko nasilje, koje pored fizičkog nasilja podrazumeva verbalno nasilje izrugivanje, davanje pogrdnih imena, širenje glasina, omalovažavanje, pa i fizičke napade, dobija nove i sofisticiranije forme u digitalnom svetu. Društvene mreže i brojne aplikacije,  izazovi u koje se mladi upuštaju  otvaraju niz problema – od diskriminacije preko narušavanja privatnosti, do bezbednosti,  upozorava Janković i ističe da savremene tehnologije moraju biti iskorišćene i za otklanjanje i prevenciju ovakvih rizika.

Srbija nema zakon koji se odnosi isključivo na decu, ali njihova prava regulišu se u velikom broju propisa, podsetila je poverenica. Međutim, deklarativnu i zakonsku podršku, mora da prati i primena u praksi, a baš tu – na terenu, u sagledavanju položaja deteta u porodici, školi, institucijama ili medijima nastaju problemi. Zato je važno insistirati na doslednosti u primeni propisa, ali i na promeni stavova i stereotipa, koji su koren svake, pa i diskriminacije prema deci, zaključila je Janković.

U u uvodnom delu konferencije u Novom Sadu govorili si i pokrajinski zaštitnik građana Zoran Pavlović, ambasadorka Kraljevine Švedske u Srbiji Anika Ben David, zamenica predsednika Vrhovnog kasacionog suda Biljana Sinanović i direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić.

Print Friendly, PDF & Email
back to top