Повереница: Сарадња са Парламентом од изузетне важности за независне институције

Веома је важно да Парламент, као орган највише власти, делотворно сарађује са независним институцијама за заштиту људских права и да прихвати и разуме њихову улогу у друштву. Заштита осетљивих и искључених група и појединаца, уважавање различитости, изградња равноправног и толерантног друштва могући су само кроз демократске процесе и владавину права, а на том задатку независне институције и парламент морају бити партнери, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на конференцији „Демократија, минимални консензус“ коју је организовала организација ЦРТА.

Значајан алат у рукама Повереника је израда Редовног годишњег извештаја и његово разматрање у Парламенту. Тај механизам обезбеђује систематичан преглед уочених недостатака  и предлога мера за унапређење различитих области друштвеног живота. Кроз разматрање и дискусију и на крају усвајањем закључака, народни посланици сваке године имају прилику да учине конкретне кораке на унапређењу права и положаја свих грађана и грађанки, рекла је повереница.

Пред конститусањем смо новог сазива Народне скупштине и ја очекујем да ћемо у  новоизабраним посланицима и посланицама  имати сараднике и људе који ће разумети значај борбе за заштиту и унапређење људских права. Простора за рад има доста, јер дискриминације у различитим областима и даље има. Ми ћемо, као институција, предано и посвећено радити на спрeчaвaњу свих oбликa и случajeвa дискриминaциje и на зaштити рaвнoпрaвнoсти, очекујући да ће нови парламент препознати наш рад и подржати препорукe и мере из наших извештаја, поручила је Јанковић.

На конференцији „Демократија, минимални консензус“ између осталог говорили су и амбасадор Немачке у Београду Томас Шиб, шеф Политичког одељења Делегације ЕУ у Србији Дирк Лоренц, директор мисије USAID-a у Србији Дени Робертсон, директорка Црте Вукосава Црњански.

Print Friendly, PDF & Email
back to top